Máte dotaz?+420 723 649 023(po–pá: 8:00–17:00)  [email protected]

Blog

123Chcete vyvinout vlastní produkt a nevíte jak na to? Žádný problém!

_MG_6904
Tipy a rady

Chcete vyvinout vlastní produkt a nevíte jak na to? Žádný problém!

Provádíme kompletní konstrukční práce koncových produktů dle specifikace zákazníka. Naší specialitou je zejména vše, co se týká výroby plastů. Dokážeme vyvinout kompletní výrobek, ať už určený pro sériovou výrobu, nebo 3D tisk.
Jedna z posledních zajímavých zakázek byl vývoj psí cyklosedačky – Dogrider.
A jak u nás takový vývoj vlastně probíhá, můžeme ukázat na jejím příkladu.

1. Koncept

Na začátku vývoje je vždy potřeba co nejvíc do detailu definovat a zadokumentovat požadavky na funkce, provedení a parametry výrobku. Ty se dají rozdělit na „povinné“, „preferované“ a „volitelné“. Na základě nich pak probíhá celý vývoj a volba různých variant. V případě Dogrider to byly požadavky jako např. nosnost, celková hmotnost, maximální rozměry, nebo možnost polohovatelnosti sedačky na kole.

Na základě specifikace jsme udělali několik koncepčních návrhů. Ty jsou udělané pouze jako hrubá 3D skica, na které jsou znázorněné hlavní prvky a funkce. Zároveň jsme navrhli několik možných způsobů výroby (v případě plastových částí to bylo buď vstřikování, nebo vakuové tváření) a odhad cenové hladiny výroby.

Skica_1
Skica_2
Skica_3

Po vyhodnocení všech variant, jejich přínosu a finanční nákladnosti, jsme se se zákazníkem rozhodli, rozpracovat variantu s podélně posuvným stolkem a preferovanou technologií výroby vakuovým tvářením.

 

2. Rozpracování konstrukce

Na základě výběru varianty se rozpracovala CAD data tak, aby byl výrobek plně funkční a danou technologií vyrobitelný (například úkosy svislých stěn, optimalizace poměru hloubky tahu k tloušťkám stěn apod.). Průběžně byl design konzultován s pravděpodobným výrobcem tak, aby byla výroba co nejhladší.

V průběhu vývoje došlo k několika výrazným změnám designu, například redukce počtu plastových dílů ze tří na dva.

Stolek prvni verze
Vana prvni verze

3. Zvýšení líbivosti designu

Prvotní design byl sice plně funkční, ale přeci jen trochu technický. Jde o výrobek pro koncové uživatele a jeho líbivost je důležitá pro jeho úspěch. Rozhodli jsme se proto se zákazníkem oslovit profesionální designérské studio PROTOTYPUM o návrh na jeho zkrášlení.

Spolupráce probíhala formou ručního vkreslování návrhů na změny do vygenerovaných obrázků CAD dat. Po několika smyčkách úprav, kdy musela být neustále brána v potaz technologičnost výroby, jsme se dobrali k designu, který neztratil nic na své funkčnosti, ale nesporně získal na líbivosti.

Skyca Prototypum 2

4.Finální optimalizace a konstrukce držáku

Během úprav designu byly všechny změny konzultovány s výrobcem ohledně jejich technologičnosti a na základě toho korigovány.

S finálním designem byly do modelu zahrnuty návazné díly, jako výstelka dna vany sedačky, příchytky bezpečnostních popruhů, nebo spojovací materiál.

Důležitou složkou cyklosedačky je konstrukce pro montáž na kolo. Původně byl plánovaný hliníkový svařenec, který by se pomocí příruby šrouboval na sedlovou tyč kola. Nakonec se ale podařilo najít dodavatele rychloupínacího systému, jaký se používá například pro dětské cyklosedačky. Manipulace s takovým systémem je mnohem snazší, než původně uvažované řešení. Navíc umožňuje plynulé podélné nastavení polohy. Cyklosedačka proto byla překonstruována na montáž na ohýbaný drát, který jsme upravili tak, abychom docílili optimální polohy nad rámem kola.

Před zahájením výroby sériových nástrojů jsme pomocí 3D tisku vytvořili prototyp pro ověření všech funkcí.

Montaz stolku 2 - sipky
Montaz tyce 1 - sipky

5. Výroba

Protože byla konstrukce cyklosedačky průběžně konzultovaná s výrobci, proběhl náběh výroby velice hladce. Sedačka byla plně funkční již v prvních kusech, což rozhodně při vývoji nových produktů nebývá pravidlem. Provedlo se pouze několik málo kosmetických změn.

Cyklosedačka se nakonec skládá z komponent:

  • Plastová cyklosedačka (vana s podélně polohovatelným stolkem), z vakuově tvářeného plastu
  • Rychloupínací systém – nakupovaný díl
  • Držák sedačky – CNC ohýbaný drát
  • Montážní třmeny a příchytky popruhů – laserem pálený plech, v případě třmenů ohýbaný
  • Výstelka – výsek z pěnovky
  • Spojovací materiál
  • Popruhy – textil

Od zákazníka máme pouze kladné ohlasy. Přejeme Dogrideru, ať se na trhu daří!

_MG_6805
_MG_6692-Edit-Edit